Program slujbe
Sâmbătă 1 ianuarie 2022
Sfântul Vasile (Tăierea împrejur a Domnului).
ora 08:00
Acatistul Sf. Vasile cel Mare
ora 08:30
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie;
Duminică 2 ianuarie 2022
ora 08:00
Utrenie
ora 09:00
Sfânta Liturghie
ora 11:00
Sfințirea Agheasmei de Bobotează
Sâmbătă 08.01
ora 16:00
Vecernie şi Spovedanie
Duminică 09.01
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 15.01
ora 16:00
Vecernie, urmată de Parasta pentru cei adormiți și Spovedanie.
Duminică 16.01
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
ora 10.45 - 11.30
puteți aduce copiii mici la împărtășit sau puteți veni după Agheasmă Mare.
Sâmbătă 22.01
ora 16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 23.01
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 29.01
ora 16:00
Vecernie si spovedanie;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Duminică 31.01
Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur; Sf. Sfințit Mc. Ipolit, ep. Romei
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Program slujbe
Sâmbătă 05.02
ora 16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 06.02
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 12.02
ora 15:00
Cateheză pentru botez (cei interesați anunțați la pr. Dragoș)
ora 16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 13.02
ora 07:30
Acatistul Sf. Haralambie
ora 08:00
Utrenie
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 19.02
ora 16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 20.02
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 26.02
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie;
ora 10:00
Parastas de obște pentru cei adormiți
Duminică 27.02
Duminica Înfricoșătoarei Judecăți (a lăsatului sec de carne);
ora 08:30
Acatistul Sf. Împ. Constantin și Elena
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Program slujbe
Sâmbătă 05.03
ora 16:00
Vecernie apoi Spovedanie.
Duminică 06.03
Duminica lăsatului sec de brânză;
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Luni 07.03
Începutul Postului Sfintelor Paști (Zi aliturgică)
ora 18:00
Pavecernița și prima parte din Canon Sf. Andrei Criteanul.
Marți 08.03
ora 18:00
Pavecernița și a II-a parte din Canon Sf. Andrei
Miercuri 09.03
ora 18:00
Pavecernița și a III-a parte din Canon Sf. Andrei
Joi 10.03
ora 18:00
Pavecernița și ultima parte din Canon Sf. Andrei
Sâmbătă 12.03
ora 16:00
Vecernie apoi Spovedanie.
Duminică 13.03
Duminica Ortodoxiei;
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 19.03
ora 17:00
Sfântul Maslu de obște
Duminică 20.03
Duminica Sf. Grigorie Palama
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Vineri 25.03
Buna Vestire,
ora 18:00
Acatistul Bunei Vestiri, Spovedanie
Sâmbătă 26.03
ora 16:00
Vecernie apoi Spovedanie.
Duminică 27.03
Duminica Sf. Cruci
ora 07:30
Acatistul Sf. Cruci;
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Foarte important:
În fiecare duminică între ora 10.45 și 11.30 biserica este deschisă oricui pentru rugăciuni private, împărtășirea copiilor, etc.
Program slujbe
Sâmbătă 2 aprilie
ora 16:00
Vecernie și Spovedanie
Duminică 3 aprilie
duminica Sf. Ioan Scărarul
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Miercuri 6 aprilie
ora 17:30
Denia Canonului Mare al Sf. Andrei C.
Vineri 8 aprilie
ora 17:30
Denia Acatistului Bunei Vestiri
Sâmbătă 9 aprilie
ora 16:00
Vecernie și Spovedanie
Duminică 10 aprilie
duminica Sf. Maria Egipteanca
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Sâmbătă 10 aprilie
sâmbăta lui Lazăr
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
ora 10:30
Pomenirea Morților
Duminică 17 aprilie
duminica Floriilor, dezlegare pește
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Luni 18 aprilie
ora 18:00
Denie (Spovedanie înainte de slujbă)
Marți 19 aprilie
ora 18:00
Denie
Miercuri 20 aprilie
ora 18:00
Denie
Joi 21 aprilie
ora 18:00
Denia celor 12 Sfinte Evanghelii.
Vineri 22 aprilie
ora 18:00
Prohodul Domnului (scoatereaa Sf. Epitaf).
Sâmbătă 23 aprilie
ora 08:00
Vecernia unită cu Sf. Liturghie Sf. Vasile.
ora 23:00
Ritualul Împărțirii Luminii Pascale. Utrenia Învierii
Duminică 24 aprilie
ora 00:00
Liturghia Pascală
ora 02:00
Binecuvântarea coșurilor cu mâncare.
ora 12:00
Vecernia (a Doua Înviere) cu citirea Sf. Evanghelii în diferite limbi străine.
Luni 25 aprilie
a doua zi de Paști
ora 06:30
Utrenia Învierii
ora 07:00
Sf. Liturghie
Foarte important:
În fiecare duminică:
- între ora 9.00 - 10.00 se desfășoară la demisolul bisericii ora de religie/ atelier pictat & colorat ouă de Paște;
- între 10.45 și 11.30 are loc împărtășirea copiilor mici, care nu pot sta la slujbă, se pot face programări, se poate discuta cu preotul.
- ultima zi de spovedanie din Postul Mare 2022 va fi luni 18 aprilie (zi liberă în Berlin), când părintele va spovedi înainte de slujba de seară.
Program slujbe
Sâmbătă 7 mai
ora 16:00
Vecernie și Spovedanie
Duminică 8 mai
Duminica Mironositelor
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Sâmbătă 14 mai
ora 16:00
Vecernie și Spovedanie
Duminică 15 mai
duminica Vindecării slăbănogului de la Vitezda
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Vineri 20 mai
ora 18:00
Vecernia Hramului.
Dupà slujbà vom merge sà amenajäm spatiul pentru masa de hram (Adresa este: Eitelstraße 19. 10317 Berlin. 5 minute pe jos de la S-Bahn Lichtenberg).
Sâmbătă 21 mai
Sfintii Mari impárati si intocmai cu Apostolii Constantin si mama sa Elena (Hramul Parohiei Noastre)
ora 07:30
Acatistul Sf. Imp. Constantin si Elena / pregâtirea aperitivelor
ora 08:00
Utrenia (capelà):
ora 09:00
Sf. Liturghie (capelà):
ora 11:30
Masa de Hram (Eitelstraße 19, 10317 Berlin)
ora 13:00
Serbarea copiilor (Eitelstraße 19, 10317 Berlin)
Duminică 22 mai
Duminica Samarinencei
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Sâmbătă 28 mai
ora 16:00
Vecernie si Proiectia filmului „Omul lui Dumnezeu", film dedicat vietii si activitatii Sfântului Nectarie de la Eghina.
Duminică 29 mai
Duminica Vindecarii Orbului din nastere
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Vă așteptăm cu bucurie!
Hristos a înviat!
Program slujbe
Sâmbătă 4 iunie
ora 16:00
Vecernie și Spovedanie
Duminică 5 iunie
Duminica Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic:
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
ora 11:30
Mergem la restaurant să luăm prânzul împreună.
Luni 6 iunie (zi liberă în Germania)
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă, 11 iunie (sâmbăta morților, moșii de vară)
ora 07:30
Acatistul către Domnul Hristos pentru cei adormiți.
ora 08:00
Utrenie
ora 09:00
Sfânta Liturghie
ora 10:00
Parastas / Pomenire de obște pentru toți cei adormiți în Domnul.
Duminică 12 iunie
Pogorârea Duhului Sfânt (Rusaliile):
ora 07:30
Acatistul Sfintei Treimi
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
ora 10:30
binecuvântarea frunzelor de nuc, castan, etc.
ora 11:45
Vecernia plecării genunchilor (cu rugăciuni speciale)
Duminică 19 iunie
Duminica Tuturor Sfinților
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sf. Liturghie
Luni 20 iunie
Începutul Postului Sfinților Apostoli
Vineri, 24 iunie
ora 18:00
Acatistul Sf. Ioan Botezătorul și Spovedanie.
Sâmbătă, 25 iunie
ora 17:00
Sf. Maslu de obște
Duminică 26 iunie
Duminica Sfinților Români
ora 07:30
Acatistul Învierii Domnului
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Vă așteptăm cu bucurie!
Hristos a înviat!
Program slujbe
Sâmbătă 2 iulie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 3 iulie
Duminica a III-a după Rusalii (Despre grijile vieții):
ora 07:30
Acatistul Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și sfânt
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Duminică 10 iulie
Duminic a IV-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului):
ora 07:30
Acatistul Învierii
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă, 16 iulie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 17 iulie
Duminica a V-a după Rusalii (a Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic. Vindecarea a doi demonizați din ținutul Gadarei. Rugăciunea lui Iisus)
ora 07:30
Acatistul Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă, 23 iulie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 24 iulie
Duminica a VI-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă, 30 iulie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 31 iulie
Duminica a VII-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum):
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Vă așteptăm cu bucurie!
Program slujbe
Luni 1 august
Inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului;
Vineri 5 august
ora 17:00
Amenajarea capelei, Vecernie sau Acatist și Spovedanie.
Sâmbătă 6 august
Schimbarea la Fața a Domnului (dezlegare la pește):
ora 08:00
Utrenia
ora 08:00
Sfânta Liturghie
Duminică 7 august
Duminica a a VIII-a după Rusalii
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 13 august
ora 17:00
Sf. Maslu de obște. Spovedanie înainte de maslu cu programare (cei interesați anunțați-vă la pr. Dragos pentru a primi un Termin).
Duminică 14 august
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Luni 15 august
Sfârșitul Postului Adormirii Maicii Domnului.
Sâmbătă, 20 august
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 21 august
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Duminică 28 august
ora 07:30
Acatistul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Parohia noastră este susținută exclusiv prin contribuția și din donațiile dumneavostră.
Contul Parohiei: Pfarrei Berlin-Friedrichsfelde
IBAN: DE87100500000190770813
Vă mulțumim tuturor pentru ajutorul oferit.
Bunul Dumnezeu să vă răsplătească toată dragostea și bunăvoința dumneavoastră!!!
Program slujbe
Sfântul Teofan Zăvorâtul (1815-1891)
Duminică 4 septembrie
Duminica a a XII-a după Rusalii
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Duminică 11 septembrie
duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Duminică 18 septembrie
duminica după Înălțarea Sf. Cruci
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă, 24 septembrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 28 septembrie
ora 07:30
Acatistul Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 08:00
Utrenia
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
În 8 septembrie (Nașterea Maicii Domnului) și în 14 septembrie (Înălțarea Sfintei Cruci)
NU se va săvârși slujbă în parohia noastră.
Până în date de 23 septembrie pr. Dragoș este plecat în România. Se va sluji însă în fiecare
duminică după programul de mai sus. Pentru urgențe apelați vă rog la preoții din parohiile
învecinate.
Parohia noastră este susținută exclusiv prin contribuția și din donațiile dumneavostră.
Contul Parohiei: Pfarrei Berlin-Friedrichsfelde
IBAN: DE87100500000190770813
Vă mulțumim tuturor pentru ajutorul oferit.
Bunul Dumnezeu să vă răsplătească toată dragostea și bunăvoința dumneavoastră!!!
Program slujbe
Sâmbătă 1 octombrie
Acoperământul Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu şi pururea Fecioarei Maria
ora 08:00
Acatist sau Utrenie;
ora 09:00
Sfânta Liturghie, apoi Parastas pentru cei adormiți întru Domnul.
Duminică 2 octombrie
ora 08:00
Utrenie
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă 08 octombrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 09 octombrie
Învierea fiului văduvei din Nain
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă 15 octombrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie
Duminică 16 octombrie
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă 22 octombrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie
Duminică 23 octombrie
Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor
ora 07:30
Acatist;
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie
În 14 Octombrie (Sfânta Parascheva), în 26, 27, 28 și 29 octombrie NU se va săvârși slujbă în parohia noastră.
Parohia noastră este susținută exclusiv prin contribuția și din donațiile dumneavostră.
Contul Parohiei: Pfarrei Berlin-Friedrichsfelde
IBAN: DE87100500000190770813
Vă mulțumim tuturor pentru ajutorul oferit.
Bunul Dumnezeu să vă răsplătească toată dragostea și bunăvoința dumneavoastră!!!Sus să avem inimile!
Program slujbe
Duminică 6 noiembrie
Învierea fiicei lui Iair
ora 08:00
Utrenie
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
ora 10:30
Parastas / pomenire de obște a celor adormiți în Domnul.
Sâmbătă 12 noiembrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 13 noiembrie
Pilda samarineanului milostiv
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Marți 15 noiembrie
Începutul Postului Nașterii Domnului
Sâmbătă 19 noiembrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie
Duminică 20 noiembrie
Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina
ora 07:30
Acatistul Maicii Domnului
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie.
Sâmbătă 26 noiembrie
ora 16:00
Sf. Maslu de obște
Duminică 27 noiembrie
Dregătorul bogat - păzirea poruncilor
ora 07:30
Acatist Sf. Ap. Andrei;
ora 08:00
Utrenia;
ora 09:00
Sfânta Liturghie / în paralel la demisol ora de religie
În 8 Noiembrie (Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil), în 21 Nov (Intrarea Maicii Domnului în biserică) și 30 Nov. (Sf. Andrei) NU se va săvârși slujbă în parohia noastră.
Ne am bucura Să vă alăturați și Dvs. Proiectului nostru de a închiria o biserică mai mare. Contul Parohiei: Pfarrei Berlin-Friedrichsfelde: IBAN: DE87100500000190770813
Program slujbe
!!! ATENȚIE în 17 și 18 decembrie slujbele au loc la Bildung und Kultur in Weißensee. Adresa: Berliner Allee 125, 13088 Berlin
Sâmbătă, 17 decembrie
ora 17:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie.
Duminică 18 decembrie
Pilda samarineanului milostiv
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie / în paralel repetetiție serbare.
ora 11:30
Serbarea de Crăciun a copiilor și tinerilor din parohie
Sâmbătă, 24 decembrie
Ajunul Crăciunului:
ora 16:00
Vecernia Crăciunului & Seară de Colinde
Sâmbătă 19 noiembrie
ora 16:00
Vecernie, Parastas, apoi Spovedanie
Duminică 25 decembrie
Nașterea Domnului (Crăciunul)
ora 09:00
Utrenia,
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Luni, 26 decembrie
Soborul Maicii Domnului (a doua zi de Crăciun)
ora 09:00
Utrenia,
ora 10:00
Sfânta Liturghie
vineri 30 decembrie
ora 16:00
Acatist de mulțumire Lui Dumnezeu și Spovedanie
Duminică, 1 ianuarie 2023
Tăierea Împrejur a Domnului, Sf. Vasile
ora 09:00
Utrenia
ora 10:00
Sfânta Liturghie
ora 10:30
Slujba de Anul Nou;
Vineri, 6 ianuarie 2023
Botezul Domnului (Boboteaza)
ora 09:00
Utrenia
ora 10:00
Sfânta Liturghie
ora 10:30
Sfințirea Apei (cei care doriți Agheasmă Mare veți putea găsi la pangar și în zilele următoare).
Sâmbătă 7 ianuarie
Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul / Crăciunul pe stil vechi
ora 09:00
Utrenia
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Duminică 8 ianuarie
ora 09:00
Utrenia
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Începând cu 15 decembrie 2022 părintele Dragoș vizitează casele credincioșilor pentru a le binecuvânta
și stropi cu apă sfințită. Pentru o bună desfășurare și organizarea cât mai eficientă a acestor vizite, cei
interesați sunt rugați să se înscrie în agenda de la pangar cu Nume, Prenume, Adresă și Nr. de Telefon, și
perioada din timpul săptămânii și ora la care sunt disponibili.
Vă mulțumim!
SĂRBĂTORI FERICITE!